מי אני?

שמי דורית אפשטיין, אני יועצת טיפולית, פסיכותרפיסטית בשיטה אינטגרטיבית, בעלת תואר שני בייעוץ .M.A ותואר ראשון בפסיכולוגיה.B.Sc מטעם שלוחת אוניברסיטת דרבי הבריטית בישראל. בנוסף מוסמכת כ מנחת קבוצות הורים ומשפחה מטעם מכון אדלר.

מאחורי שנות ניסיון רבות כמורה, מחנכת ומטפלת בילדים ובהורים ומאות שעות עבודה מעשית ויעוץ אותן בצעתי במסגרת בי"ח אברבאנל ובמכון שדות יעד חן.


מטרתי כיועצת טיפולית

מטרת עבודתי הינה לסייע לאנשים בהתפתחות אישית, מציאת כיוון בחיים, שיפור בדימוי העצמי וביחסים הבינאישיים, כמו גם בטיפול ממוקד בתופעות כגון דיכאון, חרדה, קשיי תקשורת, קשיים בעבודה, הפרעות אכילה, אובססיות למינן, הפרעות למידה וייעוץ בפתרון קונפליקטים המתלווים לקשיים השונים.

אני מאמינה כי בכל אדם קיימת היכולת להתגבר על קשיים ולהשיג מטרות. לעיתים, מצוקות וקשיי החיים יוצרים ערפול בראיית הדרך הברורה וחסר בהרגשת הביטחון ביכולת לשנות ולהתגבר. בעיתות שכאלו דרוש לו לאדם מישהו להתייעץ עימו ולחלוק עימו את הקושי ולבחון את האפשרויות העומדות בפניו, ללא התנשאות וללא הטפה.  התמודדות עם  מצבי לחץ  וטיפול בחרדות הן התמחות מרכזית בעבודתי כמו גם היכולת  לייעץ בטיפול בילדים עם קשיים רגשיים וחברתיים והפרעות התנהגותיות בבית שחלקן מלוות בקשיי קשב וריכוז ובחלקן הן תופעות אופייניות  למשברי גיל ההתבגרות. הנחיית הורים בשיטה האדלריאנית  השמה דגש על  חינוך הילד לגבולות ועצמאות הביאה לתוצאות חיוביות במפגשים עם הורים רבים.

 

מהו טיפול פסיכולוגי?

טיפול פסיכולוגי, יעוץ פסיכולוגי, פסיכותרפיה (טיפול בשיחות) ועוד שמות נפוצים אחרים מתייחסים בעצם למפגש שבין מטפל, איש מקצוע שמתמחה בהבנת תהליכים נפשיים, בהתבוננות ובניתוח יחסיים בינאישיים ובקשר שקיים בין תגובות הגוף והנפש, לבין אדם שפונה בבקשת עזרה כתוצאה מפגיעה באיכות חייו או בשל בעיה המשתקפת לו מהמציאות החיצונית לו.
ישנם תהליכי טיפול המתבצעים במפגש אישי בין השניים וישנם תהליכים בהם שותפים גם אנשים נוספים בהתאם לצורך. מפגש זוגי, משפחתי או קבוצתי (תהליך הנפוץ בעיקר במקומות עבודה או בקבוצות בעלות מכנה משותף כגון בית ספר להורים).

 

איזה טיפול מתאים לי ?

אנשים פונים לייעוץ כתוצאה מסיבות רבות. לעיתים הם מגיעים כתוצאה מהגעה להכרה שהם זקוקים לתמיכה חיצונית ולעיתים כתוצאה מכך שחבריהם הקרובים או בני משפחתם מבחינים שמשהו חיצוני השתנה בדרך בה הם נתפסים.

תחושת חוסר שקט, פחד וחרדה ברמות שונות. דיכאון ואפתיה, כעס או התפרצויות, מחשבות טורדניות וחוסר ביטחון הן מהנפוצות בגינן אנשים מרגישים צורך בסיוע.  אולם לעיתים רבות מודאגים אנשים מהדברים שקורים בסביבתם הקרובה ובמערכת היחסים עם האנשים במעגלים הסובבים אותם. אובדן הסמכות ההורית לגבי ילדים או הצורך לסייע להם בתקופת ההתבגרות או בהתמודדות עם מצבים קשים  כגון פרידה, אובדן או גירושין מביא הורים לחפש סיוע וייעוץ בהתמודדות. ניסיון לאחות קרעים וחוסר תחושת סיפוק מחיי הנישואין מביאה זוגות לניסיון לפתור את בעיותיהם באמצעות גישור וייעוץ חיצוני.

כשם שלבעיות שונות יכולות להתאים דרכי התמודדות שונות, גם אנשים שונים זקוקים לגישות טיפוליות שונות בשלבים שונים של החיים.   מדע הפסיכולוגיה מאפשר למטפל להשתמש בשיטות שונות על מנת להשיג את מטרת הטיפול. אולם, לא כל מטפל בקיא ומנוסה בשילוב השיטות השונות ובמציאת הדרך המתאימה ללקוח.

את /ה שוקלים פנייה לייעוץ ? דעו כי אנשים רבים מתלבטים זמן רב בטרם יקבלו החלטה לפנות לייעוץ. חלקם חוששים: "מה יגידו עלי", "מה אני צריך להתחיל ולספר את כל הדברים.." , "האם אני הולך להיפגע מהתהליך" ועוד שאלות שבעצם מקשות עליהם להגיע להחלטה ולפנות לייעוץ.

כיועצת טיפולית גישתי היא גישה של דיבור בגובה העיניים ללא שיפוט. אני כאן כדי לשמוע ולשתף את הזקוק לעזרה תוך הפעלת מיטב ניסיוני והיכרותי עם שיטות הטיפול הקיימות בכדי להציע את העזרה שתיתן למטופל את המענה המיטבי המתאים לו. לעיתים אסתייע במומחים קליניים כדי לגבש את חוות הדעת וההמלצות.

 


שיטות טיפול נפוצות

שיטות הטיפול הנפוצות והמוצלחות (על בסיס ניסיונם של מטפלים ופסיכולוגים רבים) כוללות את השיטות העיקריות הבאות, למרות שתוכלו למצוא הצעות לדרכי טיפול מסורתיות ואלטרנטיביות רבות אחרות:

טיפול דינמי
טיפול קוגניטיבי-התנהגותי
טיפול אדלריאני

ייעוץ אינטגרטיבי


ייעוץ אינטגרטיבי

ביסוד גישת הייעוץ האינטגרטיבי (Integrative-Counseling)  עומד הצורך להתאים לכל מטופל את השיטה והמסגרת שבה יוכל להשיג את הפתרון לבעיותיו בצורה הטובה ביותר. בגישה זו מתבצע שילוב של שיטות ותפיסות טיפוליות שונות כך שיתאפשר טיפול תוך התייחסות לרבדים השונים של ההוויה האנושית: חשיבה, רגש, התנהגות, תובנה ועוד..

לשם קביעת הדרך האופטימאלית, נערכת פגישת היכרות ואבחון בין המטפל למטופל ובה מוצגת למטופל התוכנית המוצעת, תוך הסתייעות במידת הצורך, באנשי מקצוע קליניים. היכולת לשלב אלמנטים מתוך גישות טיפוליות שונות מאפשרת למטפל והמטופל להתקדם בצורה המיטבית.

הגישה האינטגרטיבית מדגישה את הבריא ומתמחה בייעוץ בהקשר של קשיים ומשברים חברתיים ותרבותיים מתוך תפיסה של פיתוח זהות עצמית ויצירת משאבים לשיפור ההתמודדות.

יועץ אינטגרטיבי עוסק בייעוץ טיפולי בתחומים כגון: ייעוץ לנפגעי טראומה (פוסט טראומה), טיפול במצבי חרדה, דיכאון ומצוקות רגשיות, ייעוץ לפיתוח קריירה, ייעוץ לפרישה, הדרכת הורים ומתבגרים, ייעוץ זוגי, ייעוץ משפחתי ויחסים חברתיים, בעיות בדימוי העצמי, ויסות רגשי וכישורי חיים, משברים וקושי בהתמודדות עם משימות החיים.

שימוש בשיטה האינטגרטיבית הינה גישה חדשנית ומודרנית שבאה לתת מענה נכון יותר למורכבות האדם. השיטה מיושמת בהצלחה בארץ ובעולם ומוכרת על ידי האגודה הבריטית לייעוץ וטיפול        (BACP).

פניה לטיפול פסיכולוגי היא ביטוי למודעות והבנה שמותר ואפשר להיעזר. באנלוגיה אפשר לומר שעץ נוקשה עומד חזק תקופת מה אולם בסופו של דבר עשוי להישבר ברוח החזקה. דווקא ענף גמיש יכול לנוע מצד לצד ולהישאר שלם ולצמוח לעץ עבות. נוקשות, קשיחות וסירוב לקבל עזרה מובילה פעמים רבות לשבר ומשבר. פניה בזמן המתאים לטיפול במשברים מצביעה על נכונות להתמודד ועל חוסן נפשי ועשויה למנוע התמודדות קשה יותר מהגעה לטיפול רק כאשר "אין ברירה".
 

 

דורית אפשטיין - M.A -ייעוץ אינטגרטיבי        פסיכותרפיה ויעוץ בגישה אינטגרטיבית
כחלית 11,שכונת נווה אילן , יבנה                  טלפון נייד: 054-4733346
דוא"ל: dorit@dorit-e.com                              אתר: www.dorit-e.com