איך לבחור מטפל / יועץ מתאים ?

<<חזור תוכן- עניינים המשך>>


 

14 - הביטחון נמצא בפרטים

תשלומים ולוח זמנים יכולים להיראות שוליים ביחס לטיפול הממשי; אבל עקביות באספקטים האלו של המסגרת תורמים רבות לתחושת הביטחון שלכם, של היותכם "נתמכים". אם לוח הזמנים שלכם משתנה כל הזמן, תמצאו כי קשה להתקדם בטיפול וככל הנראה תמצאו עצמכם עם תחושות עמומות של סכנה, בלבול  ונטישה. אם, לעומת זאת, הפרטים האלה נשארים יציבים ומובטחים, התת-מודע שלכם יתפוס את המטפל  כאמין, יציב, חזק ומסור לטיפולכם.

לו"ז ושעה - תדירות פגישות רגילה היא לרוב אחת לשבוע, למרות שאתם והמטפל יכולים להחליט להיפגש לעיתים תכופות יותר. שתי פגישות בשבוע אינן דבר חריג. במקרים של קושי כלכלי , מטפל יכול להסכים לפגוש אתכם אחת לשבועיים.

בפגישה הראשונה אתם והמטפל אמורים להחליט על יום, שעה ומקום קבועים לפגישותיכם. לאחר מכן, הפגישות אמורות להישאר, באופן אידיאלי, באותו אופן לאורך כל משך הטיפול. זה הדבר הטוב ביותר להצלחת הטיפול. אתם עשויים לחשוב ש"גמישות" בלוח הזמנים עוזרת לכם, אבל הוכח שוב ושוב שעבור התת-מודע שלכם זה לא. אם אתם תלויים במבנה לצורך תמיכה, כל שינוי במבנה זה ישאיר אתכם בתחושת חוסר ביטחון.

פגישות טיפוליות נמשכות לרוב 45 - 50 דקות. כדי לשמור על המסגרת הבטוחה, המטפל ייצמד ללוח זמנים זה באופן מוחלט. אם אתם מאחרים, בכל זאת תצטרכו לסיים בזמן המוסכם. בשלב מסוים, קרוב לודאי שיהיו מקרים בהם תהיו באמצע משהו מאד עמוק או מסעיר כשיגיע הזמן לסיים. זה יהיה מתסכל מאד עבורכם ברמה המודעת, אבל מטפל טוב לא יאפשר לכם לעבור את הזמן הנקוב, וזה אמור לספק את התת-מודע שלכם. מצד שני, אם המטפל יאחר, הוא אמור לתת לכם את מלוא הזמן המוקצב לפגישה.

היעדרות ואיחורים שלכם, כמו גם שתיקה עקבית, רצון לעזוב את הטיפול, שכחת תשלום או איחור בו, או צ'ק שחזר, אלה לרוב סימפטומים  של "התנגדות" או מלחמה בטיפול. אלה יכולים (או לא) לשקף נושאים חיצוניים, ויש לשוחח עליהם עם המטפל.

ברוב המקרים אתם אחראים לשלם עבור פגישות קבועות שהחמצתם או ביטלתם,  אינכם אחראים ל תשלום עבור פגישות שבוטלו ע"י המטפל.

תשלומים – במפגש הראשון שלכם, המטפל יציג את גובה התשלום. מה נחשב רגיל? זה משתנה מאד כתלות באזור, הכשרת המטפל, והמיקום של המשרד. שמעתי על פסיכותרפיסטים פרטיים הגובים כל זכום בין 25$ לפגישה בנראסקה עד ל 150$ לפגישה או יותר במנהטן. ייעוץ במרכזים שלא למטרות רווח וקליניקות עם תעריף משתנה יכולים להיות זולים באופן משמעותי. ביטוח הבריאות שלכם עשוי לממן חלק מהתשלום. למען בריאותכם הנפשית הקפידו על ביצוע התשלומים במועד.

מגע גופני - למטפלים רבים יש מדיניות סטנדרטית לפיה הם אינם מעורבים בשום מגע פיזי עם המטופלים (חיבוקים וכו'). למגע כזה יש הרבה השלכות עבור התת-מודע שלכם. כמובן, לאף מטפל אסור להציע מגע מיני אתכם. כשהטיפול מתקדם ואתם בונים קשר עמוק עם המטפל שלכם, תגלו שתודות לעוצמת היחסים ביניכם,  אתם יכולים לחוש "נתמכים" רגשית מבלי שהחזיקו בכם פיזית.

פרטיות וסודיות - זה צריך להיות מובן מאליו שעליכם לצפות לפרטיות מוחלטת ולשמירת סודיות. באופן מוחלט: בשום תנאי מותר למטפל שלכן אי פעם לגלות , ללא הרשאתכם, אפילו את העובדה שאתם לקוחותיו. ובודאי שלא אינפורמציה כלשהיא עליכם או על המקרה שלכם, לאף אחד, אפילו לא לבן משפחה. לדוגמא, ידיד שלי התקשר למטפלת של אשתו בתקווה לדון איתה ב-"צד שלו" לגבי הנושאים. המטפלת סירבה בנימוס אך בתקיפות לדבר עם אותו גבר. היא פשוט הציעה להפנותו למטפל אחר במידה והוא מעוניין לעבוד על הבעיות שלו.

אתם יכולים לבקש מהמטפל לא לכתוב רשימות או להקליט את השיחות שלכם בכל דרך. (אחד המטפלים שפגשתי רצה לצלם בוידיאו את כל הפגישות שלנו. לא!). שוב, לא כולם תמימי דעים בנושא זה, אולם, חלק גדול מהמטופלים מרגישים שדבר זה פוגע בתחושת הפרטיות שלהם.

יהיו מקרים בהם תבחרו לאפשר למטפל לשחרר אינפורמציה לגביכם. במקרה כזה, המטפל צריך לקבל את חתימתכם על טופס הסכמה. אם הטיפול ממומן ע"י מעסיקכם, כחלק מההטבות של מקום העבודה, לא צריכה להיות שום דרישה מהמטפל לדווח חזרה למעסיק על התקדמותכם. תוכנית טיפול נפשי מסוימות פוגעות בזה.

סיום טיפול - ברוב המקרים אתם תהיו אלה שתחליטו מתי הזמן הנכון לכם לסיים את הטיפול. יש לדון לעומק בהחלטה הזו יחד עם המטפל, כדי להיות בטוחים שאינכם מפסיקים בטרם זמן, כתוצאה מהשפעה בלתי מודעת של נושאים חשובים בחייכם. אם, בכל אופן, שניכם מסכימים שהבעיות נפתרו והסיום הוא הדבר הנכון לעשותו, קיבעו תאריך יעד לסיום, והיצמדו אליו. המסגרת צריכה להישאר ללא פגיעה ממש עד הסוף. לאחר הסיום אין לכם יותר כל קשר עם המטפל, אלא אם אתם חווים קשיים רגשיים חדשים, ובמקרה כזה אתם יכולים לארגן מהלך טיפול נוסף.

י

המשך>>: ומה עכשיו?

 

מבוא   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15

תוכן עניינים

  מבוא
  1 -   מדוע כתבתי את המאמר הזה
  2 -   איך לדעת אם מטפל מוכשר ומתאים או לא?
  3 -   מהי פסיכותרפיה ומדוע עליכם לדעת זאת
  4 -   הסוד שאתם כבר יודעים
  5 -   כיצד מטפל טוב גורם לכם להרגיש בטוחים?
  6 -   המטפל המושלם
  7 -   סודיות – המרכיב ההכרחי
  8 -   קבלה ללא שיפוט : אתם ראויים לכך
  9 -   כיצד לבחור לאיזה מטפל לטלפן
  10 - כיצד תוכלו לדעת אודות המטפל
  11 - הסמכת מטפלים: גילוי האמת
  12 - הקשר הראשון. היזהרו מדגלים אדומים אלו
  13 - המפגש הראשון: מה אמור לקרות
  14 - הביטחון נמצא בפרטים
  15-  ומה עכשיו?