איך לבחור מטפל / יועץ מתאים ?

<<חזור תוכן- עניינים המשך>>


 

13 - מה קורה בפגישה הראשונה?

היום הגיע והתייצבתם לפגישה הראשונה עם המטפל. בזמן שאתם ממתינים הסתכלו על סביבתכם. באופן אידיאלי (וזכרו מה אמרתי לגבי "אידיאלי"), זה מה שאתם אמורים למצוא:

·          למטפל יש משרד פרטי עם חדר המתנה נוח.

·         אם המשרד נמצא בביתו או במיקום פחות מפרטי, יש לו כניסה נפרדת מוגנת מכל מגע עם אנשים או קולות מהבית.

·         אין מזכירה או פקידת קבלה בחדר ההמתנה. אין לכם כל מפגש עם אנשים אחרים בזמן ההמתנה או כשאתם עוזבים את השיחה.

·         חדר ההמתנה והמשרד מוגנים מרעש, והחלונות מכוסים בתריסים או וילונות כך שאף אחד מבחוץ אינו יכול לראותכם בפנים.

 

כעת , אתם ללא ספק יכולים לראות שכל המרכיבים האלה נועדו להבטיח את פרטיותכם ולעזור לכם לבנות מסגרת בטוחה. אם, זמן קצר לאחר הפגישה הראשונה, יש לכם חלומות או אתם מוצאים עצמכם מספרים סיפורים על פורצים, מרגלים וכדומה, כדאי שתבחנו את המסגרת הטיפולית.

אם אתם חושבים שפרטים אלו אינם ראויים לאיזכור, חישבו שוב; למשרד טיפולי בעיר בה עבדתי פעם, היה חלון ראווה מזכוכית שפנה לחזית על הכביש הראשי, ועוברים ושבים יכלו לראות את כל המטופלים בבירור. המילים " יעוץ התמכרויות לסמים" היו מצוירות בצורה בולטת על החלון. זה  קורה.

אולם, במשרד הטיפולי ה- "אידיאלי" שלנו, המטפל יוצא לחדר ההמתנה, מציג את עצמו ומכוון אתכם למשרדו. אם לא ברור מיידית היכן עליכם לשבת, אתם יכולים לשאול; כיסאו של המטפל לרוב מובחן, מאחר והוא מבלה בו את רוב זמנו. אם לא - שבו היכן שנוח לכם.

אחרי שהתיישבתם, בדרך כלל אתם הם שתתחילו בשיחה; אם לא, המטפל יפנה אליכם שאלה כללית כמו "מה מביא אותך לכאן?" אתם יכולים לתאר את הבעיה שלכם, או כל דבר אחר שעולה בראשכם. אל תחששו לגבי האם תוכלו להגיד בדיוק מוחלט. המטפל אמור לעזור לכם להוציא את הכל.

במפגש הראשון אתם יכולים לצפות לכך שאתם אלה שתדברו רוב הזמן. אתם יכולים לצפות שהמטפל יקשיב לכם באופן פעיל. יתכן שהוא/היא לא יאמרו דבר עד אמצע הפגישה, או שישמיעו הערה פרשנית אחת או שתיים או יבקשו הבהרה. כאשר אתם מדברים, המטפל מקשיב בתשומת לב, מעריך את מצבכם ומחליט על טיפול אפשרי. על מנת שיהיה באפשרותו לעשות זאת, עליו להקשיב לכם, ולא להשפיע על מה שאתם אומרים או על הדרך בה אתם אומרים זאת. היזהרו ממטפל שמדבר יותר מכם בפגישה הראשונה, בעיקר אם זה על עצמו.

לקראת המחצית השנייה של זמן הפגישה, המטפל יאמר לכם אם הוא סבור שהוא יכול להיות לכם לעזר או לא. אז עליו להציע את המבנה הטיפולי: לוח זמנים של פגישות, גובה התשלום, וכל פרט קשור אחר. יש לכם הזדמנות להגיב למבנה הזה, ולהחליט האם להמשיך. זכרו שהמבנה הטיפולי הזה - לוח הזמנים, התשלום והפרטים האחרים - אינו מקרי. זהו מרכיב חשוב מאד של הטיפול. סביבה "תומכת" זו הינה צעד חשוב ביצירת המסגרת הבטוחה. המבנה המוצע צריך להיות ברור ובלתי משתמע לשתי פנים, וצריך לשקף בטחון, עקביות, והכלה. למרות שבאופן מודע אתם יכולים לחשוב שרצויה גמישות מצד המטפל, ההיפך הוא הנכון. בשלב זה אתם זקוקים למטפל שיהיה איתן ועקבי (כמו הורה טוב).  אם אתם מצליחים להפעיל עליו מניפולציות. אתם יכולים למצוא את עצמכם חולמים ומספרים סיפורים על פיתוי, הפרת אימונים או גניבה

אחת שהגעתם להסכמה לגבי התשלום, יום ושעה למפגשים קבועים, אתם  - יש לקוות - בדרך להחלמה רגשית. אתם אומרים שלום ועוזבים. מטפלים רבים מאפשרים זמן נוסף בפגישה הראשונה. אבל זה קרוב לודאי חריג.

י

המשך>>: הביטחון נמצא בפרטים

 

מבוא   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15

תוכן עניינים

  מבוא
  1 -   מדוע כתבתי את המאמר הזה
  2 -   איך לדעת אם מטפל מוכשר ומתאים או לא?
  3 -   מהי פסיכותרפיה ומדוע עליכם לדעת זאת
  4 -   הסוד שאתם כבר יודעים
  5 -   כיצד מטפל טוב גורם לכם להרגיש בטוחים?
  6 -   המטפל המושלם
  7 -   סודיות – המרכיב ההכרחי
  8 -   קבלה ללא שיפוט : אתם ראויים לכך
  9 -   כיצד לבחור לאיזה מטפל לטלפן
  10 - כיצד תוכלו לדעת אודות המטפל
  11 - הסמכת מטפלים: גילוי האמת
  12 - הקשר הראשון. היזהרו מדגלים אדומים אלו
  13 - המפגש הראשון: מה אמור לקרות
  14 - הביטחון נמצא בפרטים
  15-  ומה עכשיו?