איך לבחור מטפל / יועץ מתאים ?

<<חזור תוכן- עניינים המשך>>


 

12 - מה קורה בקשר הראשוני?

בחרתם מטפל אליו אתם רוצים לטלפן כדי לקבוע פגישה. לרוב האנשים, החלק הקשה ביותר הוא כעת: שיחת הטלפון הראשונה. חשבתי שיוכל להביא תועלת אם אומר לכם מה אמור לקרוא כאשר אתם מתקשרים.  זה עשוי להפחית את החרדה שלכם מפני הבלתי ידוע. זה ייתן לכם אמצעי נוסף  להערכת התאמתו וכישוריו המקצועיים של המטפל.

זכרו מה שאמרתי קודם לכן: אני מתארת כאן מפגש "מושלם", וההתנסות שלכם יכולה להיות מועילה גם אם תהיה מעט פחות ממושלמת. השתמשו בתסריט הבא כמורה דרך להערכת יכולתו היחסית של המטפל הפוטנציאלי שלכם.

בשיחת  הטלפונית הראשונה קרוב לודאי שתענו ע"י משיבון או (פחות סביר) פקידת קבלה. בכל מקרה, עליכם להשאיר רק את האינפורמציה הבאה:

1. אתם מעוניינים לדבר עם המטפל

2. שימכם ומספר הטלפון

3. בקצרה, מתי ניתן להשיג אתכם

זה הכול. בשלב זה אינכם חייבים להסביר את הסיבה לכך שהתקשרתם. אינכם צריכים אף פעם לדון עם אף אחד חוץ מהמטפל עצמו בסיבה בגללה אתם רוצים לדבר עמו. פקיד.ת קבלה אינם צריכים לדעת והם אינה צריכים לשאול. אם היא/הוא שואל/ת - דגל אדום צריך להתרומם, משום שהמסגרת הבטוחה כבר נשברה.

אינכם נדרשים להיות במצב בו אתם נדרשים לשכנע את המטפל לראות אתכם. אני חושבת שזה יוצא דופן באופן קיצוני שמטפל פרטי לא יסכים להיפגש אתכם לפחות לפעם אחת, כל עוד יש לו זמן פנוי. אל תרגישו שאתם צריכים לעמוד בדרישות כלשהן או להציע סיבה הולמת, על מנת להתקבל לפגישה. אם אתם פונים לקליניקה ציבורית או מוסדית זה לפעמים עלול להיות מופר.

 או.קיי: השארתם את ההודעה, וכעת אתם מחכים בדריכות לכך שהמטפל יחזור אליכם. הוא/היא אמור להתקשר בתוך מספר שעות, קרוב לודאי שבאותו יום (אלא אם כן התקשרתם בערב ואז הם עשויים להתקשר בבוקר למחרת). כשהיא/הוא יתקשרו חזרה, במצב אידיאלי , זה מה שצפוי לקרות:

 

·         המטפל מציג את עצמו

·         אתם אומרים שאתם רוצים לקבוע פגישה

·         אתם אומרים מאיפה שמעתם אודותיו.

·         המטפל מציע יום ושעה (לרוב לא יותר מאשר בתוך שבוע)

·         אתם מסכימים על יום ושעה. (הערה: עליכם להיות גמישים כאן; דעו שלוח הזמנים של מטפלים טובים לרוב עמוס, במיוחד בשעות הערב. יחד עם זאת, אם זה דחוף - ציינו זאת).

·         המטפל נותן לכם הדרכה ברורה של הדרך למשרדו

·         אתם מאשרים את הפגישה, אומרים שלום, ומנתקים את השיחה.

 

זה הכל. הקשר הראשוני נועד למטרת קביעת מועד לפגישה בהקדם האפשרי בלבד. כל דבר אחר מיותר בשלב זה, וצריך להשאירו לפגישה הראשונה (היוצא מן הכלל הוא אם אתם רוצים להבהיר שמדובר במצב חירום כמו מחשבות אובדניות או משבר אישי חריף). יכול להיות שיהיה צורך לפתור קשיים כלשהם בקשר לפגישה, אבל עדיף לא להפציץ את המטפל בפרטים רבים מידי בשלב זה. ניתן לפתור את הדברים האלה טוב יותר במהלך הפגישה הראשונה. באופן דומה, המטפל אינו צריך לשאול אתכם שאלות רבות או להיכנס לשיחה ממושכת. למרות שאתם עשויים לחוש זאת כאכפתיות, זה לא; זה אומר הרבה יותר על הצרכים של המטפל מאשר על האכפתיות האמיתית שלו.

יתכן שאתם צריכים לשאול מהו התעריף שהמטפל גובה, למרות שעדיף להשאיר זאת לפגישה הראשונה, אלא אם כן אתם מוגבלים מאד במשאבים. אם אין למטפל שום שעה פנויה לפגישה, הוא צריך לתת לכם מספר טלפון אחד או יותר של מטפלים חלופיים.

גישת המטפל צריכה להיות מקצועית ולעניין. יש להיזהר מהתנהגות לא מקובלת כגון:

·         המטפל עונה לטלפון בזמן שהוא בשיחה עם מטופל אחר, וגרוע מזה, ממשיך לדון איתך בקשר לפגישה המיועדת.

·         הפגישה נקבעת עבורך על ידי חבר או קרוב או מישהו אחר, וגרוע מכך, האדם האחר מגיע יחד איתך לפגישה.

·         המטפל מבקש ממך לקבוע את הפגישה עם מזכירתו.

·         המטפל מציע לשלוח לך משהו בדואר.

כל המצבים האלה מזהמים את המסגרת ע"י הכנסת אנשים אחרים לתוכה, ופוגעים בפרטיות שלכם.

 

עכשיו, שקבעתם את הפגישה, שימרו עליה. שום דבר מלבד אירוע חירום בלתי צפוי צריך לגרום לכם לצלצל ולבטל את לקבוע מועד חדש. כל דבר אחר עשוי להיות בבואה של החרדה שלכם וההתנגדות שלכם לקבלת עזרה.

 

המשך>>: המפגש הראשון: מה אמור לקרות

 

מבוא   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12  13   14   15

תוכן עניינים

  מבוא
  1 -   מדוע כתבתי את המאמר הזה
  2 -   איך לדעת אם מטפל מוכשר ומתאים או לא?
  3 -   מהי פסיכותרפיה ומדוע עליכם לדעת זאת
  4 -   הסוד שאתם כבר יודעים
  5 -   כיצד מטפל טוב גורם לכם להרגיש בטוחים?
  6 -   המטפל המושלם
  7 -   סודיות – המרכיב ההכרחי
  8 -   קבלה ללא שיפוט : אתם ראויים לכך
  9 -   כיצד לבחור לאיזה מטפל לטלפן
  10 - כיצד תוכלו לדעת אודות המטפל
  11 - הסמכת מטפלים: גילוי האמת
  12 - הקשר הראשון. היזהרו מדגלים אדומים אלו
  13 - המפגש הראשון: מה אמור לקרות
  14 - הביטחון נמצא בפרטים
  15-  ומה עכשיו?