איך לבחור מטפל / יועץ מתאים ?

<<חזור תוכן- עניינים המשך>>


 

10 - הפנייה מקצועית

הדרך שבה אתם מגלים אודות המטפל שלכם יכולה להפוך להיות נושא במסגרת הטיפול שלכם.

ככל הנראה הדבר החשוב ביותר: אסור שלמטפל שלכם יהיה קשר קרוב עם שום בן משפחה או חבר שלכם. יהיה קשה ביותר, אם לא בלתי אפשרי, לבנות מסגרת בטוחה בנסיבות כאלו. בלתי סביר שאיזשהו מטפל ראוי יקבל אתכם כלקוחותיו אם אתם חברים או קרובים של מטופל  נוכחי או מי שהיה מטופל שלו. טיפול הוא גם ככה קשה מדי (ויקר מדי) מכדי שבמכוון תכבלו את עצמכם בדרך זו. טיפול במסגרת בטוחה דורש אנונימיות, סודיות, פרטיות, וניטרליות של המטפל. להשגת תוצאות טובות, אם מישהו שאתם מכירים נמצא בטיפול אצל מטפל זה - מצאו מטפל אחר.

ההפניות הטובות ביותר הן ההפניות מאנשי מקצוע המכירים את המטפל באופן מקצועי, ואשר אינם מעורבים חברתית אתכם או עם המטפל. המטפל שלכם יכול להיות מוצע ע"י:

·         רופא המשפחה שלכם

·         איגוד מקצועי (ראו להלן)

·         יועץ עמו נפגשתם לצורך קבלת הפנייה

·         הרב או המורה הרוחני שלכם

·         מישהו דומה שנמצא בעמדה מקצועית כזו שיש בידיו משוב כללי שהמטופלים אצל מטפל זה עברו טיפול בהצלחה (ואשר הוא עצמו אינו מטופל שלו).

 

צריך להימנע ממצב שתפגשו את המטפל שלכם מחוץ למסגרת הטיפולית. טיפול עובד היטב כאשר היחסים ביניכם מוגבלים למסגרת הטיפולית בלבד.

הפניות טובות פחות הן כאלו שבהן אין לכם אפשרות בחירה: מטפלים אליהם אתם מופנים ע"י מעסיק, בית משפט, ביטוח רפואי או קליניקה. הפניות כאלו עשויות להתברר כמוצלחות; אולם אם אין לא, צריך שיהיה לכם החופש לבחור מטפל אחר. הפניות פחות טובות הן גם כאלו שבהן אתם מכירים משהו אישי על אודות המטפל, או שסביר שתפגשו בו מחוץ למסגרת הטיפולית. ניתן לגרום גם למצבים שכאלו להצליח, אבל הם הרבה יותר קשים להתמודדות ברמת התת-מודע ובכך הם הופכים את הטיפול לארוך וקשה יותר.

הימנעו מבחירת מטפל בדרך אקראית, למשל באמצעות "דפי זהב". בדרך זו יש לכם פחות ערבויות לגבי כשירותו של המטפל. אם אין לכם אפשרות בחירה אחרת, תנו תשומת לב מיוחדת לנושאים שמוצאים ביטויים בחלומותיכם ודימויים העולים כאשר כשאתם מתחילים בטיפול אצל מטפל שנבחר בדרך זו, ודברו עליהם עם המטפל.

אם אתם משתמשים בשירות הפנייה או במדריך, במיוחד כאלה המצויים ברשת האינטרנט, קחו בחשבון שמרביתם הינם שירותים מסחריים. ייתכן שהם כלל לא מסננים את המטפלים וכל מטפל המשלם על מנת להיות ברשימה ייכלל בה, מה שאינו מבטיח לכם דבר. במקרים אחרים, השירות יכול להיות מוגבל לסוג אחד מסוים של מטפלים, דבר המותיר בידיכם פחות אפשרויות בחירה.

כאשר אתם מקבלים את ההפניה, אתם יכולים לבדוק נתונים לגבי השכלת המטפל, הדרכתו וניסיונו המקצועי, ובמידה ואתם יודעים שיש לכם צורך מיוחד - התמחותו ומומחיותו של המטפל (למשל; התמכרות/אלכוהוליזם, דיכאון, טיפול משפחתי או זוגי וכו'). המשיכו לקרוא כדי לגלות מה אתם צריכים לחפש.

 

י

המשך>>: הסמכת מטפלים: גילוי האמת

 

מבוא   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15

תוכן עניינים

  מבוא
  1 -   מדוע כתבתי את המאמר הזה
  2 -   איך לדעת אם מטפל מוכשר ומתאים או לא?
  3 -   מהי פסיכותרפיה ומדוע עליכם לדעת זאת
  4 -   הסוד שאתם כבר יודעים
  5 -   כיצד מטפל טוב גורם לכם להרגיש בטוחים?
  6 -   המטפל המושלם
  7 -   סודיות – המרכיב ההכרחי
  8 -   קבלה ללא שיפוט : אתם ראויים לכך
  9 -   כיצד לבחור לאיזה מטפל לטלפן
  10 - כיצד תוכלו לדעת אודות המטפל
  11 - הסמכת מטפלים: גילוי האמת
  12 - הקשר הראשון. היזהרו מדגלים אדומים אלו
  13 - המפגש הראשון: מה אמור לקרות
  14 - הביטחון נמצא בפרטים
  15-  ומה עכשיו?