שיטות טיפול נפוצות

שיטות הטיפול הנפוצות והמוצלחות (על בסיס ניסיונם של מטפלים ופסיכולוגים רבים) כוללות את השיטות העיקריות הבאות:

טיפול דינמי
טיפול קוגניטיבי-התנהגותי
טיפול אדלריאני

ייעוץ אינטגרטיבי


טיפול פסיכולוגי דינמי – הגישה שעומדת בבסיס הטיפול הזה הינה התייחסות להיבטים לא מודעים של ההוויה האנושית ומקורה באבי הפסיכולוגיה המודרנית, הד"ר פרויד. פרויד פיתח שיטה פסיכואנליטית שעל בסיסה ועקרונותיה מושתת הטיפול הדינמי. הגישה מניחה כי קונפליקטים ותחושות שמטופל מרגיש מחוץ לטיפול יורגשו גם בתוך חדר הטיפולים ביחד עם המטפל ולכן חלק משמעותי מהטיפול הינו המפגש בין המטפל והמטופל ומה שמתרחש ביניהן. באמצעות המפגש יוצרים מעין מעבדה שבה ניתן לבחון בצורה מפורטת אך בטוחה את הבעיות שהביאו לפנייה לטיפול. במסגרת הטיפול המטופל מעלה בעידוד המטפל תכנים לא מודעים אל המודע וביחד מנסים לחשוף את ההגנות שאינן יעילות ואף מזיקות. הנחת הטיפול היא שמרגע שהאדם מודע למה שבאמת קורה מבפנים, הרגשות יכאיבו פחות ויובנו יותר. הטיפול שם דגש על צמיחה, התפקחות, קבלה עצמית, אמפטיה ויכולת להיעזר באחר.
הקריטריון לסיום טוב של טיפול הוא כאשר למטופל תהיה הרגשה של מלאות ומשמעותיות הן כלפי עצמו והן כלפי אחרים. המאפיין את הטיפול הדינמי הינו שבד"כ הוא טיפול ארוך מועד. אולם, קיימת נגזרת שלו הנקראת טיפול דינמי קצר מועד שמביא לתוצאות מספקות גם לאחר מספר מפגשים.

ד"ר זיגמונד פרוייד, 1938
תמונה מתוך public domain

חזור


טיפול קוגניטיבי-התנהגותי  - טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (אנגלית: CBT - Cognitive Behavioral Therapy) היא שיטת טיפול פסיכולוגי, המתבססת על שילוב של רעיונות מתוך הטיפול ההתנהגותי והקוגניטיבי. אבות השיטה נחשבים הפסיכיאטרים יוסף וולפה ואהרון בק והפסיכולוג אלברט אליס, שפיתחו אותה כבר בשנות ה-50 של המאה ה-20, והיא זוכה לפופולאריות מאז שנות ה-80 של אותה מאה. הגישה הקוגניטיבית (הכרתית) מבוססת על ההנחה שכל אחד מגיב אחרת כלפי המציאות בהתאם למשמעות שהוא נותן לאירוע מסוים. בין העקרונות הבסיסיים המשותפים לטיפולים התנהגותיים וקוגניטיביים:

אין הכרח לעמוד על הסיבות שהביאו את האדם למצבו הנוכחי כדי לשנות אותו.

התנסות מוצלחת בהתמודדות עם גירוי מאיים, מכניסה את המטופל למעגל חיובי שבו הצלחה מביאה לעלייה בתפיסת היעילות העצמית, ועלייה ביעילות העצמית מביאה להצלחה. לכן הטיפולים כוללים בדרך-כלל התנסות מעשית.

מטרות הטיפול לעזור לאנשים להשיג שינוי בהתנהגות (כמו שינוי הרגלים לא רצויים), רגשות (כמו דיכאון וחרדה) ובמחשבות (כגון לימוד שינוי מחשבות ופתרון בעיות). הטיפול משלב שיטות מילוליות ולא מילוליות, עם דגש על הפעלת המטופל גם מעבר לשעת הטיפול, על ידי מתן משימות לבית הכוללות מטלות מוגדרות של עשייה. מטרות הטיפול מוגדרות בצורה ברורה כך שגם המטופל יכול לעקוב באופן ברור אחר התקדמותו בטיפול.  טיפולים מסוג זה הם בד"כ קצרי מועד , מספר בודד של פגישות ועד חצי שנה.

חזור


טיפול אדלריאני - הטיפול האדלריאני מבוסס על משנתו של ד"ר אלפרד אדלר שייסד אסכולה חדשה ששמה הפסיכולוגיה האינדיבידואלית. גישה זו גורסת כי על האדם להשתתף מעשית בטיפול בעצמו וכי רק שינוי באדם עצמו והכרה שלו בחולשותיו תוך רצון עז מצידו להתגבר עליהם, יובילו להרגשה בריאה יותר.
משנתו של אדלר מדגישה את היותו של האדם יצור חברתי שמכוון להשגת מטרות ובראשן המטרה להיות שייך או להיות בקשר משמעותי עם אחרים תוך יכולת לפתח את יכולותיו לתרום לאחרים ולזכות בהערכה. עיקרון חשוב נוסף גורס כי התפיסה של כל אדם היא סובייקטיבית, המציאות קיימת בעיניי המסתכל. אם תשנה את התפיסה, המציאות שלך תשתנה באמצעות הפעולות שלך.
לאדם ניתנה הזכות לבחירה חופשית. יש מציאות המוכתבת מתורשה והשפעת הסביבה, אך מעל שתיהן קיים חופש הבחירה. איך אדם בוחר להתייחס למציאות ולפעול.  גישת אדלר רואה את האדם כיצור חברתי, יוצר, יצירתי ובוחר, לא כבול לטראומות העבר (אלא אם כן הוא בוחר בכך), בעל פוטנציאל להגשמה עצמית ושיתוף פעולה.
הטיפול האדלריאני מבוסס על הכוחות של האדם ועל פיתוח המודעות לטעויות בתפיסה הסובייקטיבית שלו. הרחבת סגנון החיים וקידום טובתו וטובת האנושות כאחד ולפיכך מתמקד במשפחה בעבודה ובחברה.

אלפרד אדלר
תמונה מתוך public domain

 

חזור