טיפול קוגניטיבי-התנהגותי  - טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (אנגלית: CBT - Cognitive Behavioral Therapy) היא שיטת טיפול פסיכולוגי, המתבססת על שילוב של רעיונות מתוך הטיפול ההתנהגותי והקוגניטיבי. אבות השיטה נחשבים הפסיכיאטרים יוסף וולפה ואהרון בק והפסיכולוג אלברט אליס, שפיתחו אותה כבר בשנות ה-50 של המאה ה-20, והיא זוכה לפופולאריות מאז שנות ה-80 של אותה מאה. הגישה הקוגניטיבית (הכרתית) מבוססת על ההנחה שכל אחד מגיב אחרת כלפי המציאות בהתאם למשמעות שהוא נותן לאירוע מסוים. בין העקרונות הבסיסיים המשותפים לטיפולים התנהגותיים וקוגניטיביים:

אין הכרח לעמוד על הסיבות שהביאו את האדם למצבו הנוכחי כדי לשנות אותו.

התנסות מוצלחת בהתמודדות עם גירוי מאיים, מכניסה את המטופל למעגל חיובי שבו הצלחה מביאה לעלייה בתפיסת היעילות העצמית, ועלייה ביעילות העצמית מביאה להצלחה. לכן הטיפולים כוללים בדרך-כלל התנסות מעשית.

מטרות הטיפול לעזור לאנשים להשיג שינוי בהתנהגות (כמו שינוי הרגלים לא רצויים), רגשות (כמו דיכאון וחרדה) ובמחשבות (כגון לימוד שינוי מחשבות ופתרון בעיות). הטיפול משלב שיטות מילוליות ולא מילוליות, עם דגש על הפעלת המטופל גם מעבר לשעת הטיפול, על ידי מתן משימות לבית הכוללות מטלות מוגדרות של עשייה. מטרות הטיפול מוגדרות בצורה ברורה כך שגם המטופל יכול לעקוב באופן ברור אחר התקדמותו בטיפול.  טיפולים מסוג זה הם בד"כ קצרי מועד , מספר בודד של פגישות ועד חצי שנה.

Homeחזור